Excellence in Education Awards Event Airs Sunday June 14 8pm on WBBZ-TV Channel 67

Friends for A Better Buffalo, is hosting the Excellence in Education Awards, which will be aired on Sunday, June 14 at 8 p.m. on WBBZ-TV/ME -TV Channel 67.

The official “virtual” afterparty airs at 9:30 p.m. on Power 96.5. The event will recognize and reward some of the best Buffalo teachers, support staff and administrators and will air across eight counties throughout Western New York, while streaming simultaneously on Facebook.

The awards showcase will include recognition of all finalists, announcement of the 2020 winners,and performances by award-winning entertainers – premier jazz saxophonist Will Holton, 3-times Stellar Gospel Music Award winner Alexis Spight and Jazz vocalist Katy Miner.

Award presenters will include a distinguished list of Buffalo community and government leaders.

EXCELLENCE AWARDEES PICTURED FROM TOP ROW TO BOTTOM ROW INCLUDE:

Row 1: Adriann Johnson-Cofield, Alonzo Smith, Amanda Williams, Amy Visniesky, Andrew Franz, April Bartosz, April Workman, Barbara Williams, Beatrice Sanders, Bert Stevenson, Brenda Giangrego.

Row 2: Brian Pawlowski, Brooke Woods, Carol Peszko, Carole Taggart, Cheryl Dabney, Colleen Reedy, Corey Griswold, Corinne Brady, Dana Pepe, Daniel Haick, Danielle Womack.

Row 3: Deborah Green, Dennis Wilson, Desiree Breckenridge, Dr. Marck Abraham, DR. Michael Gruber, Elaine Vandi-Kirkland, Elisa Banas, Elizabeth Bell, Elizabeth Kent, Ellie Strand, Emily Ostroff.

Row 4: Eric Wheeler, Jamie Barden, Jamie Pitnell, Jana Garcia Rivera, Janate Ingram, Janice Kyle, Jeannette Mullen Franklin, Jenna Colerick, Jennifer Pangborn, Jill Fox, Joanna Wingo.

Row 5: Julia Benton, Julie Schwab, Julie Walsh, Karon Saxon, Kathleen Enright, Kathleen Riley, Kathleen Thomas, Katie Greene, Kellie Russell, Kelly Fogarassi, Kent Olden.

Row 6: Keri Rauvenpoor, Kristine Chambers, Kristine Douglas, Lacole B Brumfield, Laura Gugino, Laura Kupiec, Lizzy Crispin, Love Slating, Margaret Paolini, Marissa Limina,Mark Shoemaker.

Row 7: Marquita Bryant, Marsha Sullivan, Mary Cimato, Mary Serwon, Melissa Kudel, Naomi Cerre, Nichole Walls, Nyeema Quinniey, Onzia Milhouse, Peter Zona, Phyllis Piazza.

Row 8: Phyllis Williams, Rasheeda Brenton, Rose-Marie Mango, Russel Bell, Shakwana Shelton, Skyy Johnson, Sukhui Kim, Tamieka Johnson, Tammy Banks, Tammy Curry, Tanishae Vishion .

Row9: Taylor Boncore, Theresa Schuta, Tiffany Prutny, Timothy Blountt, Tyree Parker, Valerie Villa, Yolonda Peay

Congratulations To All!!